Скільки літер та звуків у слові легше

0 Comments

Урок “Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї та щ.”

• Формувати вміння записувати слова за алфавітом, відтворювати слова звукописом. • Развивати фонемний слух, слухову пам’ять, увагу,культуру усного мовлення, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів. • Виховувати почуття відповідальності у ставлені до навчання, розуміння необхідності здобувати нові знання; виховувати повагу до рідної мови.

Урок української мови в 5 класі

Тема уроку. Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї та щ.

Мета уроку: поглибити знання учнів про знаки письма, алфавіт, розкрити співвідношення звуків і літер у слові.

Задач і урок у :

  • Форм увати вміння записувати слова за алфавітом, відтворювати слова звукописом.
  • Развиват и фонемний слух, слухову пам’ять, увагу,культуру усного мовлення, уточнювати й збагачувати словниковий запас учнів .
  • В иховувати почуття відповідальності у ставлені до навчання, розуміння необхідності здобувати нові знання; виховувати повагу до рідної мови .

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок (формування мовної та мовленнєвознавчої компетенцій)

Об ладнання :

  • Таблиці «Органи мовлення» .
  • Український алфавіт .
  • Роздавальний матеріал .

Методична література :

Методичні рекомендації до підручника О.В.Заболотного, В.В. Заболотного « Українська мова » (5 клас).

У мовні позначки в таблиці :

М — метапредметні результати ;

З — загальнонавчальні результати;

О — особистісні результати;

П — предметні результати .

Перебіг уроку

Ко ментарі , результат и держстандарту

1. Орг анізаційний момент . Привітання.

2. Перевірка домашнього завдання.

3. Актуалізація опорних знань.

Учні, які результати ви очікуєте від сьогоднішньог o уроку?

1. На цьому уроці я хочу навчатися …

2. На цьому уроці я буду вдосконалювати…,

Експрес-бесіда

Учні, звернемо увагу на український алфавіт.

Учень: В українському алфавіті 33 букви.

Учень: В українській мові 38 звуків

Учень: Голосних звуків 6.

Розглянемо таблицю «Органи мовлення» .

Мовленнєвий апарат складається з органів дихання й органів, які безпосередньо беруть участь у творенні звуків, зокрема: гортань , голосові зв’язки , язик , м’яке й тверде піднебіння , зуби верхньої та нижньої щелеп, губи , носопролиг та резонаторні нутро́вини (порожнини).

Учень: Приголосні звуки утворюються за допомогою шуму і голосу, або лише за допомогою шуму.

Учень: Приголосні звуки бувають дзвінкі, глухі, тверді, м ’ які..

Учитель:В українській мові 32 приголосн их звук а складаються з голосу й шуму або тільки шуму.

Сонорні (Г > Ш) – [в] [л] [л’] [м] [н] [н’] [р] [р’] – не мають пар.

Глухі – Г – лише шум [т] [т’] [с] [с’] [ф] [п] [ш] [ч] [ц] [ц’] [х] [к].

Шумні звуки (дзвінкі та глухі) становлять акустичні пари.

Губні – [б] [п] [в] [м] [ф]

Язикові – [т] [т’] [д] [д’] [з] [з’] [дз] [дз’] [ц] [ц’] [с] [с’] [л] [л’] [н] [н’] [р] [р’] [ж] [ш] [дж] [ч] [к] [г] [х].

О: застосування набутих знань, умінь, навичок

М: відповідати на запитання і вирішувати завдання не репродуктивного характеру

З: планування, організація, контроль навчальної роботи

М: Встановлювати причино-наслідкові звязки

4. Повідомлення теми і мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.

( Інформаційна компетентність)

Учитель: А зараз послухайте рядки вірша М. Чернявського “ Рідний край” і скажіть, що хотів автор сказати і чи вам подобається вірш?

У всіх людей одна святиня,

Куди не глянь, де не спитай ,

Рідніша їм своя пустиня,

Аніж земний в гущині рай,

Їм красить все їх рідний край.

Нема без кореня рослини,

А нас, людей , — без Батьківщини.

Відповіді учнів про те, що автор хотів ствердити і що вірш справді подобається.

1) — А що потрібно для того, щоб і майбутні покоління могли торкнутися краси слова?

— Потрібно залишити письмові пам’ятки.

Отже, потрібно записати почуте за допомогою букв.

Буква – графічне зображення звука.

2) Отже, буква – це графічне зображення звука. А що ж таке сукупність букв кожної мови, які розміщені в певному порядку?

— А який синонім до слова алфавіт ви знаєте?

  • Азбуку знаєте? Отже, перевіримо. У кожного на листочку є слова. Їх потрібно записати правильно і ми отримаємо мудрий вислів про алфавіт:

Колективна робота

(Очікувані результати)

Вишеньк а , ві з , гор б , доверх у , жайвороно к , жердк а , здога д , зерн о , зовсі м , зранк у , листопа д , лица р , личк о , лі с , перелі т , радощ і , са д , холодн о , цуко р , чист о , шлан г , щітк а .

Азбука – до мудрості дорога .

Вчитель : Отже, азбука й справді до мудрості дорога. Пропоную продовжити наш урок і дізнатися цікаві речі про букви української абетки.

Всі сідайте зручно, діти.

Домовимось – не шуміти

на уроці, не дрімати,

гарно руку піднімати,

щоб нам не було мороки.

Всі готові до уроку?

По лісочку зайчик біг,

він торбинку дітям ніс.

Об пеньочок зачепилась

та торбинка, й покотилась…

Я торбинку ту знайшла,

вам у школу принесла.

Що ж, тепер часу не гаймо

і торбинку відкриваймо!

« Мікрофон» . Що ж очікуємо від уроку, що ж в торбинці?

Учні дають свої варіанти відповіді (морквина, смаколики, грибочки…)

Вчитель. У торбині незвичайні літери Я, Ю, Є, Ї, Щ.

Шановні, діти! Сьогодні перед нами стоїть нелегке завдання: ми повинні повторити знання з фонетики, отримані раніше і здобути нові. Тема нашого уроку: « Позначення звуків на письмі. Алфавіт. Співвідношення звуків і літер. Звукове значення літер я, ю, є, ї

та щ.»

На дошці записані слова.

Називаємо, матір’ю, українська, має, Європа

Створення проблемної ситуації. Виконуючи завдання, учень не зміг з ’ ясувати, чому літери я, є, ю, ї можуть позначати різну кількість звуків. Хлопчик звернувся по допомогу до вас.

. Як ви вважаєте, якими правилами повинен керуватися учень, щоб правильно записати слова у фонетичну транскрипцію.

О: застосування набутих знань, умінь, навичок та способів діяльності у практичному житті

П: формування способів навчальної, пізнавальної, комунікативної, практичної діяльності

М: приймати рішення в ситуації вибору

З: вміння слухати співрозмовника, вести діалог, розмірковувати

5. Сприймання й усвідомлення учнями нового матеріалу

Робота з теоретичним матеріалом

Відкриємо підручник на сторінці 94, прошу звернути увагу на таблицю, прочитаємо інформацію, обговорюючи правила.

Читання нового матеріалу з підручника. Бесіда

  • Що нового ви дізналися?
  • Скільки звуків позначає літера ї та щ?
  • Чи завжди літери я, ю, є позначають два звуки?
  • Наведіть приклади, коли букви я, ю, є позначають один звук.

Букви я, ю,є можуть позначати як один так і два звуки. Два звуки я, ю, є позначають у трьох випадках:

1. Коли вони стоять на початку слова: слово «яблуко» транскрибується наступним чином – [йáблуко].

2. Два звуки я, ю, є позначають всередині слова після голосного: маяк – [майáк].

3. Після апострофа , а також після м’якого знака я, , ю, є позначають два звуки: здоров’я – [здорóвйа] .

4. Буква ї та щ – завжди позначають два звуки.

П: знання, вміння і навички у відповідності з програмою

З: смислове читання, засвоєння інформації, вміння слухати, вести діалог, розмірковувати

6.Виконання вправ на закріплення нового матеріалу

Колективна робота

Порахувати звуки та букви у поданих словах. Чому звуків більше і як їх позначити. Довести свою відповідь, використовуючи правила.

Над кожним словом позначити номер правила.

  1. коли стоять на початку, слова;
  2. в середині або в кінці після букв,що позначають голосні;
  3. після апострофа і м’якого знака.

Приклад: (Очікувані результати)

  1. явір (1), юрба, єдиний;
  2. Пояс(2), союз, поєдинок;
  3. м’ята(3), в’юн, Ньютон(3), бар’єр.

[ ЙЕ ]

Є

[ Е ] [ ЙУ]

Ю

[У ]

[ЙА]

Я

[А] Ї – завжди

Розподільний диктант з поясненням.

Учні записують слова, пояснюючи свій вибір за допомогою правил.

Подані слова запишіть у два стовпчики: в перший- слова , у яких ці букви позначають два звуки, в другий- один звук і м ’ якість попереднього приголосного.

К онвалія, хом’як, ящірка, слива, лілія, лисиця, ведмідь, лось, косуля, їжачок, заєць , чорнобривці, півонія, груша, яблуня, абрикос, ялиця, ялина, їжачок, ведмідь, явір, акація, жоржина, яблуня, троянда, тополя, сосна, півонія, бузок Киянка, ялина, лілія, конвалія, чорнобривці.

7.Фізкультхвилинка

Встаньте, діти, посміхніться,

Землі нашій уклоніться

За щасливий день вчорашній.

Всі до сонця потягніться,

Вліво, вправо нахиліться,

Раз присядьте, два присядьте

І за парти тихо сядьте.

Індивідуальна робота ( навчально-пізнавальна компетентність)

Виконання завдання за картками.

Виділені слова передати звукописом. Вимова ,яких приголосних різниться? Якими літерами передається мякість приголосних на письмі?

  • Спустися в люк, знайди там лук.
  • Піди в ліс, там гуляє лис.
  • Піди на лан, підстережи лань.
  • Піди в сад, під деревом сядь.

Відгадати шаради. Слова-відгадки передати звукописом, назвіть звуки, якими вони різняться. У чому полягає відмінність між дзвінкими й глухими приголосними?

  • З [Д] скликаю всіх до себе: друзі, м’яч, погода – рай!

З [Т] – мене писати треба- вибирай!

  • З [Ш] я могутній східний цар, сиджу собі на троні,

З [ж] я шалений, дикий страх, рятуюсь від погоні.

Словник. Шарада – загадка, побудована на визначенні слова за його частинами, поданими описово.

Двір- твір; шах- жах.

П: формування способів практичної діяльності

М:ставити питання і формулювати навчальні завдання

З: пізнавальні вміння, узагальнення, систематизація аналіз.

О: застосування набутих знань, умінь, навичок, уміння працювати в команді

7.Усвідомлення та закріплення здобутих знань, удосконалення практичних умінь і навичок.( комунікативна компетентність)

Прочитайте прислів’я. На місці крапок уставте пропущені букви. Визначте та підкресліть слова, у яких кількість букв і звуків не збігається. Поясніть таку розбіжність.

1.Стр і ла ран и ть тіло, а язик – душу. 2.Образ и ти людину – не штука, зумій пр и хилити серце. З.Є слова гостр і ші за меч. 4.В одне вухо впускай, як у дв е рі, а в друге – як у в о рота. 5.Що одн о му при є мно , другому – як гострий меч. 6.З ус ь ого, що мовиться, несказане – найкраще.

П: види діяльності щодо отримання нового знання в межах навчального предмета

М: формування міжпредметних вмінь учнів

З: узагальнення, систематизація знань

О: застосування набутих знань, умінь, навичок

8.Контрольно-рефлексійний етап (формування діяльнісної компетентності)

1. Для чого люди винайшли письмо? Висловте припущення, чому в давнину деякі народи спочатку використовували малюнкове письмо, але потім від нього відмовились і перейшли до ієрогліфічного, де кожен знак передає ціле слово або його частину.

Щоб правильно відповісти на питання поміркуйте:

а) чи легко писати малюнковим письмом;

б) чи можна за допомогою малюнків передати таку, наприклад, думку: «Бережіть честь змолоду!»

2. Завдяки чому вдається швидко знаходити потрібні слова у словниках, які містять десятки і сотні тисяч слів?

3. У яких словах звуків удвічі більше, ніж букв?

4. Які звуки не мають «власних» букв для позначення на письмі і «позичають» їх в інших звуків?

5. Які пари звуків можуть «ховатися» під однією буквою?

6. Прочитайте слова. Який звук стоїть на початку слова – голосний чи приголосний?

Яблуко, яма, їжачок, єнот, Юлія.

10. Яку роль відіграє апостроф у писемному мовленні?

Щоб дати правильну відповідь, поміркуйте над такими питаннями: 1) Як би вимовлялись слова з апострофом, якби цей знак був пропущений?

П: формування рефлексії

О: формування вміння узагальнювати, .виражати свою думку

9. Рефлексія (цінністно-смислова компетентність)

1. Що вивчили на уроці?

2. Які букви позначають два звуки?

  • У якій позиції літери я, ю, є, ї позначають два звуки?
  • У якій позиції літери я, ю, є, ї позначають один звук?
  • Скільки звуків позначає буква щ?

3.Вирішення проблемного питання.

10.Домашнє завдання

С.93-94 вивчити правила, Вправа198

Учні сьогоднішній урок хочу закінчити віршем Івана Малковича «Свічечка букви Ї»

Хай це можливо і не найсуттєвіше

покликана захищати своїми долоньками

крихітну свічечку букви «ї»

витягнувшись на пальчиках

оберігати місячний серпик

що зрізаний з неба

разом із ниточкою

бо кажуть дитино

що мова наша — солов’їна

можуть настати і такі часи

коли нашої мови

не буде пам’ятати

тому не можна покладатися