Скільки важила булава

0 Comments

Урок “Вступ до розділу «З чистого джерела народної творчості». Прославлення героїзму в народних казках. «Кирило Кожум’яка» (українська народна казка)”

На матеріалі уроку вчитель знайомить учнів з поняттям “чарівна казка”, вдосконалює навички читання,формує вміння в учнів працювати самостійно та у парах, групах.

Літературне читання Клас 3

Урок 32

Тема. Вступ до розділу «З чистого джерела народної творчості». Прославлення героїзму в народних казках. «Кирило Кожум’яка» (українська народна казка)

Мета: ознайомити учнів із поняттям «чарівна казка»; розширювати уявлення про структуру та зміст чарівних казок; удосконалювати навички поділу тексту на частини, вміння будувати «асоціативний кущ»; виховувати любов і повагу до усної народної творчості.

Обладнання: підручник «Літературне читання», складова таблиця, скоромовка, картки з завданнями, малюнки літературних героїв.

Тип уроку: вивчення нового навчального матеріалу.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав уже дзвінок

І м и починаємо урок, а на уроці ми…

II. Мовленнєва розминка

1. Артикуляційна зарядка.

Артикуляційна вправа «Годинник»

Відкрити рот, губи розтягнути в посмішці, кінчиком вузького язика тягнутися то до правого, то до лівого вуха (в різні куточки язика). Рахунок: 1-2. Слідкувати, щоб щелепа і губи не рухались.

Артикуляційна вправа «Гірка»

Відкрити рот, заховати кінчик язика за нижні зуби, а спинку язика підняти вгору. Показати круту гірку. Рахунок: 1-2-3-4-5-6-7-8-9-10.

Артикуляційна вправа «Чистимо зубки»

Відкрити рот і кінчиком язика «почистити» зуби з внутрішньої сторони верхнього і нижнього зубного ряду, виконуючи рухи зі сторони в сторону та зверху вниз. Рахунок: 1-2.

2. Вправа на розвиток мовленнєвого апарата

Розчитування за складовою таблицею.

3. Читання скоромовки

А дідусь Опанас

Нам купив ананас.

Тож приходьте до нас –

– Читання скоромовки мовчки.

– Читання скоромовки хором «дощиком».

ІІІ. Актуалізація опорних знань

1. Етюд з негативними емоціями . „Чорна рука – біла рука”

Дітям пропонується уявити й зобразити спочатку „чорну руку”, що готова до агресії, а потім, за сигналом, перетворити її на „білу руку”, добру руку, ту, що може пожаліти.

2. Робота в парах

Переставте рядки , щоб можна було прочитати вірш.

1-Дід корзиночки плів (5 3 1 4 6 2)

2-жив собі – не тужив…

3-Баба з дідом жила…

4-і на ринок носив,

5-В хатці, скраю села,

6-заробляв на хліб-сіль,

Що може починатися таким віршем? (казка)

Що таке казка? ( Ка́зка — це твір про вигадані події, осіб, іноді за участю фантастичних сил . Казка це художній твір про фантастичні події та персонажі.)

3. Робота з прислів’ям

Прочитати слова з максимальною швидкістю в порядку зростання номерів.

3 та 4 в 1 казка 5 ній

2 вигадка 6 щось 8 зрозумій 7 повчальне

Повторіть з пам’яті вислів. Поясніть, як ви його зрозуміли.

IV. Мотивація навчальної діяльності.

Повідомлення теми і мети уроку

— Немає на цілій планеті такої дитини, яка б не любила казки. Та, напевне, крім дітей казки люблять ще й дорослі. Своїм дітям вони читають та розповідають найрізноманітніші оповіді і про тварин, і про чарівників та фей, і про зміїв та безсмертних чаклунів. А скільки казок знають наші бабусі. Вони — це справжня скарбниця! І ви, звісно, пам’ятаєте їх. Я показую казкового героя а ви говорити назву казки.

(Діти називають казки «Колосок», «Лисичка-кума», «Рукавичка». )

— Що об’єднує всі ці казки? (Усі вони — про тварин.)

Казки

Про

тварин

— Але є інша група казок, героями яких є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій зі злом та брехнею. Такі казки пов’язані обов’язково з чарами і дивовижними перетвореннями. Це — чарівні казки.

Казки

Про Чарівні

тварин

Сьогодні ми поринемо у світ чарівної казки разом із казкою «Кирило Кожум’яка».

V. Сприймання й усвідомлення нового матеріалу. Опрацювання української народної казки «Кирило Ко жум’яка» (с. 47–49)

1. Виразне читання казки вчителем

— Коли відбулися події?

— Хто головний герой казки?

2. Словникова робота

Гра «Доберіть пару»

До поданих слів у лівому стовпчику треба добрати відповідні тлумачення з правого.

Леміш — частина плуга, що розрізає землю.

Урочище — ділянка землі, яка чимось відрізняється від навколишньої місцевості.

Городяни — люди, які жили у місті.

Пуд — міра ваги, близько 16 кг.

Старшина — шановані люди похилого віку.

Герой — особа, яка виявляє відвагу, хоробрість у бою і труді.

Злинув у небо — полетів, піднявся.

Читає вчитель, продовжує читати той учень, ім’я якого називає вчитель «Хвостик ….»

— Поясніть походження прізвища головного героя.

4. Тестування (взаємоперевірка)

а) Київ; б) Канів; в) Полтава.

2. Кого князь послав змієві у дань?

а) Сина; б) дочку; в) дружину.

3. Над якою річкою жив богатир?

а) Дніпром; б) Десною; в) Дністром.

4. Кого послала князівна зі звісткою до батька?

а) Ластівку; б) голуба; в) горлицю.

5. Хто благав Кирила про допомогу?

а) Старі люди; б) молоді дівчата; в) малі діти.

6. Чим для змія закінчилася битва?

а) Перемогою; б) поразкою; в) перемир’ям.

1.а 2.б 3.а 4.б 5.в 6.б

5. Аналіз змісту казки з елементами вибіркового читання

Прочитайте, яка була дочка у князя?

Чому змій не вбив дочку князя ?

Кого боявся змій?

Прочитайте, як він його описує?

Про що написала батькові князівна?

Гра «З циферблатом я дружу — зразу відповідь кажу»

— Скільки дочок віддав Київський князь змієві? (1)

— Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)

— Скільки попросив возів конопель? Скільки пудів важила булава? (10)

— Скільки голубів вигодувала князівна? (1)

6. Робота в групах. Характеристика дійових осіб твору . «Мозкова атака»

До кожної букви в імені героя казки доберіть слова, які характеризують цей персонаж.

1 група 2 група

К расень К расуня

О бдарований Н іжна

Ж вавий Я скрава

У мілий З осереджена

М илосердний І скриста

Я скравий В олелюбна

К оректний Н аполеглива

А вторитетний А куратна

VІ. Підсумок уроку

— Яку тему почали вивчати на сьогоднішньому уроці?

— Яку казку вивчали?

— Чого вчить ця казка?

VІІ . Домашнє завдання

1 група Читати казку «Кирило Кожум’яка» (с. 47–49).

2 група Переказувати казку «Кирило Кожум’яка»

Урок літературного читання. Прославляння героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Даний урок стане у пригоді учителям, оскільки містить різноманітні форми та методи, а також цікаві завдання. Запропоновано поєднання колективних, групових та індивідуальних форм роботи.

Урок літературного читання в 3 класі

Тема. Прославляння героїзму у чарівних казках. Українська народна казка «Кирило Кожум’яка».

Мета. Ознайомити дітей із поняттям «чарівна» казка; розширити уявлення про структуру та зміст чарівних казок; виробляти навички свідомого, виразного читання. Формувати вміння характеризувати персонажів. Вчити працювати в групах. Розвивати усне мовлення учнів. Виховувати кращі моральні риси: доброту, людяність, почуття патріотизму.

Обладнання. Ілюстрації до казки, картки тестового контролю, ТЗН, картки зі словами-блискавками.

Тип уроку : урок вивчення нового матеріалу

Хід уроку

І. Організація класу

– Доброго дня, діти.

Я знаю, що в нашому класі навчаються дуже розумні діти, тому наше головне завдання з вами не розгубитися, не хвилюватися, а посміхнутися один одному, та довести, що у нашім 3 класі діти просто молодці! Готові? Спочатку давайте перевіримо, чи все у вас є на партах: підручники, щоденники, ручки? Якщо все це є то сядьте рівненько, бо ми вирушаємо у подорож. Для цього не потрібно одягатися та десь їхати, подорожувати ми будемо уявно. Тож вирушаємо…

За моїм палким велінням

За казковим повелінням,

Всі, хто поруч, осміхніться,

Двері в казку, відчиніться.

(Звучить пісня про казку та відеофрагмент, коли відчиняються двері).

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Бесіда з учнями

І що воно таке, ота Казка? Жила вона у давні часи, про які вже стародавні книги не пам’ятають. І тепер живе вона в народі і творчості письменників! Бо вона – то чудо з чудес людства!

У казках прославляються мудрі, працьовиті, кмітливі, хоробрі, добрі персонажі і засуджуються підступні, злі, зрадливі, ледачі.

У кожній казці виражено довічну мрію людей – перемогу добра над злом .

  • А ви любите казки? Я переконана що ви знаєте багато казок і, сподіваюся, покажете свої знання.

2. Логічна вправа. «Казковий калейдоскоп».

(на кожну правильну відповідь дітей на слайді відкривається одна буква, після останньої повинно вийти слово «чарівні»)

  1. У якій казці свійський птах ледь не постраждав через свою неслухняність? («Котик та Півник»)
  2. Цей казковий герой народився завдяки тому, що його мати з’їла горошину, яка котилася по дорозі. («Котигорошко»)
  3. Через яку свійську тварину, зроблену із соломи, звірі потрапили у халепу? («Солом’яний бичок»)
  4. Який предмет одягу став домом для багатьох мешканців лісу: («Рукавичка»)
  5. Кого із свійських тварин лісові звірі визнали за свого пана? («Пан Коцький»)
  6. У якій казці діють сім маленьких героїв? («Вовк і семеро козенят»)
  7. У якій казці транспортний засіб, призначений для плавання літає в повітрі? («Летючий корабель»)

ІІІ. Підготовка до сприймання нового матеріалу

  • Так, які ж казки ми починаємо з вами вивчати сьогодні. Дійсно, героями чарівних казок є люди з надзвичайною силою, які гаряче захищають інтереси народу, гнівно карають ворогів, вступають у двобій із злом та брехнею. Такі казки пов’язані із чарами та перетвореннями. (На дошці табличка 1. Герої наділені надзвичайною силою. 2 Відбуваються дивовижні перетворення.)

І V . Вивчення нового матеріалу. Робота над казкою «Кирило Кожум’яка»

  • Сьогодні ми з вами познайомимося з однією з таких чарівних казок, а як вона називається ви мені скажете, відгадавши анаграму.
  • Так, яку казку ми будемо сьогодні опрацьовувати? А кого називають кожум’якою? (Кожум’яка – майстер, що виробляв шкіру).

1. «Мозковий штурм»

  • Коли відбуваються події, хто брав у них участь, ви здогадаєтесь з набору слів, які я вам зачитаю: князь, старшина, пуд, леміш, урочище, змій, булава, князівна.

2. Словникова робота

  • Старшина – поважні, старші люди міста.
  • Пуд – стара міра ваги.
  • Леміш – загострений кінець плуга.
  • Булава – важка палиця (зброя), на одному кінці кулеподібна.
  • Урочище – ділянка, що відрізняється своїми властивостями від навколишньої місцевості, (наприклад, болото, ліс серед поля)

Фізкультхвилинка

Раз, два, дружно встали

Добре спинки порівняли.

Три швиденько взяли гирі

Підняли їх на чотири.

Раз, два, раз, два – порубали ми дрова,

Раз, два, раз, два – не стомились, відпочили

І за парти тихо сіли.

3. Слухання казки. Демонстрація сюжетних малюнків

  • Послухайте цей уривок у виконанні актора (Аудіозапис).
  • Під час слухання вам потрібно буде з’ясувати де відбувалися події?
  • Що трапилося з князівною?
  • А тепер зверніть увагу на останній слайд. Яке останнє речення було озвучено актором? Давайте відкриємо підручники та проглянувши текст очима, знайдемо місце, з якого будемо читати далі.

4. Читання казки учнями. Фронтальна робота

5. Читання вчителем (опис бою)

  • А зараз один із напруженіших моментів казки, її кульмінація.
  • Перед вами лежать аркуші з текстом, у якому написано про бій Кирила та змія. Візьміть у руки ручки, я читатиму текст, а ваша задача виділити речення, яке передає найбільшу напругу бою. Та, які художні засоби вживав автор.
  • Поясніть значення виразів: «Аж луна йде», «улупить так і вжене в землю», «під ним земля стогне»
  • Синоніми – поцупити (Вкрасти), злинув (полетів).

6. Запитання після читання:

  • Хто головний герой казки?
  • Знайдіть у тексті опис Кирила (як князівна, як змій)
  • Знайдіть і прочитайте, як готувався до бою богатир.

7. Вправа «Ланцюжок запитань»

  • Скільки було дочок у київського князя? (1)
  • Скільки вмів виробляти кожухів Кирило Кожум’яка? (12)
  • Скільки попросив бочок смоли Кирило Кожум’яка? (12)
  • Скільки попросив возів конопель? (12)
  • Якої ваги була булава? (160 кг)
  • Скільки голубів вигодувала князівна? (1)

8. Характеристика дійових осіб твору. Вправа «Мозковий штурм»

Перед дітьми – картка з такими словами: хоробрий, мужній, суворий, лагідна, ніжна, злий, розсудливий, тендітна, підступний, сміливий, красуня, оборонець, дратівливий, роботящий, жвавий, милосердний.

Завдання: підкреслити слова, що характеризують:

ІІ група – князівну;

ІІІ група – Кирила.

І V група – відновити текст за малюнками і зробити стислий переказ.

9. Стислий переказ казки за малюнками

10. Виконання тестових завдань.

1. Чию дочку прийшла черга віддавати змієві?

а) старшини; б) князя.

2. Де жив Кирило Кожум’яка?

а) у Києві над Дніпром; б) у Полтаві над Ворсклою.

3. Хто приніс вісточку від князівни?

а)голубок; б) орел.

4. Хто вмовив Кожум’яку битися зі змієм?

а) старі люди; б) діти.

5. Звідкіля народ спостерігав за боєм?

а) з дворів; б) з гір.

6. Як почало зватися урочище, де жив Кирило Кожум’яка?

а) Кожум’яки; б) Кирилівці.

а) у Києві; б) у Харкові.

а) мисливець, який полює на звірів; б) майстер, що виробляє шкіри.

3. Кого боявся змій?

а) Кирила; б) князя.

4. Скільки пудів важила булава?

а) десять; б) один.

5.Куди бігав змій охолодитися?

а) додому; б) на Дніпро

6. Як почало зватися урочище, де жив Кирило Кожум’яка?

а) Кожум’яки; б) Переможці.

11. Робота над прислів’ям.

– Казки маленькі, а розуму навчають.

– Казка – вигадка, а щось в ній повчальне.

– Чия відвага, того й перемога.

Х. Підсумок уроку. Оцінювання

1. відповіді на проблемні питання.

– Так у чому полягає героїзм Кирила Кожум’яки?

– Кого народ зобразив в образі змія?

– Доведіть, що ця казка – чарівна.

– Яку вічну проблему розв’язує казка «Кирило Кожум’яка»? (Двобій добра і зла)

Хто у казці був втіленням добра? А хто – зла?

У цьому вічному двобої добра і зла завжди перемагає добро і любов до рідної землі та народу

Казку нам пора кінчати

Що лишається сказати?

Мабуть, всім вам зрозуміло –

Дружно всяке зробиш діло.

Тож читати треба вміло.

Бо казки – найкраще діло!

В них багато є добра.

Тож читайте, дітвора!

ХІ. Домашнє завдання.

С.66 – 69, читати та переказувати казку. Зробити ілюстрацію на тему «Двобій добра та зла у казці»