Спостереження за кімнатними рослинами старша група

0 Comments

Конспект заняття ” Кімнатні рослини”

Мета : Ознайомити дітей з правилами уходу за кімнатними рослинами. Правилами пересадки,поливу,підживлення.

навчальна: формувати уяву та вміння учнів про умови життя кімнатних квітів, способи пересаджування, поливу та підживлення кімнатних рослин;

розвивальна: розвивати інтерес до квітів та предмету «Квітникарство», навички роботи у парах та групами;

виховна: виховувати охайність,культуру мови, праці, почуття прекрасного, бажання працювати, любов до природи.

Обладнання: Використання ІКТ. Відеоролик «Кімнатні рослини та догляд за ними.» Картки «Пересаджування рослин», «Полив та підживлення квітів», зразки для роботи з грунтом, грунт, дренаж, відро з водою, секатор ,горщики, зразки добрив.

Поширення словникового запасу : пересаджування, шар землі, перекидання рослин, підживлювання добривами,калійні добрива,фосфорні добрива, універсальне підживлення.

Тип уроку: Вивчення нового матеріалу

Х і д у р о к у

I. Організаційний момент

Перевірка наявності учнів; підготовка робочого місця до уроку, спец одяг для роботи.

Налаштування емоційного настрою учнів до уроку.

Відпочинок наш кінчається,

Старанно будемо ми працювати,

Щоб чогось навчитися.

сансев’єра

Нехай він схожий на хвіст,

Але бажаний в будинку гість,

Зеленіє круглий рік!

хлорофітум

Його повітряні корінці

Для посадки хороші,

А якщо тини розрослися,

Візьми горщик і потрудися.

І нехай непоказні так квітки,

Але представляє він собою,

Зростає рослини особливої краси.

колеус

Якщо я кольором –

Значить я помру,

Найчастіше потрібно поливати

І, звичайно, удобрювати.

Чим більше світла і тепла,

Тим червоно я, друзі.

А якщо світла не вистачає,

Зеленіти я починаю.

Відеоролик «Кімнатні рослини та догляд за ними»

II. Актуалізація опорних знань і вмінь учнів.

а) роздати картки з завданнями (Розклад правильно яка квітка якого догляду потребує?)

б) Які ви побачили в відео правила пересадки?

Що таке період активного росту та спокою?

Назвіть ознаки хворої здорової рослини.

III. Мотивація навчальної діяльності

Ми пересадимо квіти вони будуть рости та дарувати нам позитивні емоції.

IV. Повідомлення теми уроку

Тема уроку: «Догляд за кімнатними рослинами :пересадка,полив ,підживлення.»

V. Вивчення нового матеріалу . Перша частина (Розказ вчителя з супроводженням поточних дій.).

Рано чи пізно пересадка кімнатних рослин стає необхідною. Коли і чому потрібно пересаджувати рослини, яким способом це зробити, щоб не пошкодити кореневу систему.

Які ознаки, що рослину потрібно пересаджувати?

Дидактичний матеріал « Збери рослину»

Найбільш очевидною ознакою, що кімнатну рослину треба пересадити, є коріння на поверхні грунту, проростання коренів зі зливного отвору в нижній частині горщика або його деформація.

Також пересадки потребує рослина тоді, коли вона призупинила або сповільнила ріст.

Зміщення рослини у вазонку може стати ще однією ознакою пересадки.

Як вибрати горщик при пересадці кімнатних рослин?

Новий горщик повинен бути не більше 4 сантиметрів ширини і 5 сантиметрів глибини ніж старий горщик. Чому? Горщик, що набагато більший, дає корінням занадто багато місця для росту, зайвої води, що може сприяти загниванню коренів. Не забудьте вибрати горщик, який має дренажні отвори, щоб зайва вода витекла. Верхня частина рослини не буде рости доти, доки її коріння не почне заповнювати горщик.

Якщо ви використовуєте новий глиняний горщик, замочіть його у воді на декілька годин, перш ніж посадите в нього рослину. Новий глиняний горщик настільки сухий, що він буде грабувати вологу з ґрунту.

Як пересадити кімнатну рослину – крок за кроком:

Розкладання дидактичного матеріалу « Пересадка крок за кроком.»

• Щоб витягнути рослину з свого первісного горщика, переверніть його на бік і постукайте. Якщо рослина не зрушиться з місця, то можете натиснути на дно горщика, щоб послабити коріння або акуратно просуньте ніж навколо внутрішньої сторони горщика, намагаючись не пошкодити коріння. Якщо рослина і горщик дуже великі, можна замінити верхній шар землі. На дно горщика сипемо дренаж (керамзіт), грунт,ставимо рослину,засипаемо по краю землею,та поливаемо.

К ілька порад, які допоможуть кімнатній рослині прийнятися після пересадки:

• Не ставте рослину на сонце відразу, тому що сонце може бути занадто суворим для ослабленої рослини.

• Зберігайте грунт рівномірно вологим, але не сирим. Якщо ви помітили, що листя мляві – рослина не отримує достатньо води.

Якщо листя жовтіє – занадто багато води.

• Висока вологість повітря допомагає відновити пересаджену рослину.

• Ніколи не підживляйте рослину після пересадки. ЇЇ коріння було, швидше за все пошкоджене і може постраждати від опіку добрива. Зачекайте, принаймні місяць до внесення добрив, щоб коренева система зміцніла.

Ознаки нестачі поживних речовин

ріст сповільнюється, молоде листя дрібніше, ніж старе;

стебла ослаблені і дуже витягнуті;

нове листя відрізняється за забарвленням — занадто світле, має нехарактерну забарвленість або плямистість;

квітки дрібні, слабо розвиваються, бутони обпадають або їх взагалі немає;

втрата імунітету до захворювань і шкідників;

Не слід чекати, коли по виду рослини можна буде зробити висновок про дефіцит поживних речовин, краще вносити добрива регулярно.

Види добрив для кімнатних рослин

Добрива для кімнатних рослин поділяють на органічні і мінеральні.

До органічних відносять гній, курячий послід, рослинний компост — природні компоненти. Вони містять повний набір потрібних рослинам поживних речовин.

Як правильно вносити добрива. Читання дітьми, параграфа у підручнику ( Природа)

Найпростіший спосіб — розвести добриво у воді і поливати квіти цим розчином. Можна обприскувати листя молодих рослин, але концентрація поживних речовин повинна бути набагато меншою, ніж при поливі. Гранули і палички вносяться безпосередньо в грунт. При поливі вода поступово буде розчиняти їх.

Головне — виконувати інструкції. Скільки речовини і в якій кількості води розвести для поливу, яку концентрацію брати для обприскування — все це є в інструкції. Наприклад, 1 ковпачок від флакона з добривом на 2 літри води.

Важливо! Добрива для рослин потрібно зберігати в недоступному для дітей місці, працювати в рукавичках і берегти очі від випадкового попадання рідини.

Показ виконуваня дій вчителем.(зі словесною інструкцією)

VI. Формування вмінь і навичок учнів.

Практична робота «Пересаджування рослин».

1. Аналіз завдань практичної роботи.

2. Повторювання правила безпечної праці, організація робочого місця.

4. Самостійне виконання завдань практичної роботи.

( Допомога вчителя ,за потреби. Виконання дій по словниковій інструкції)

5. Перевірка роботи.

6. Підсумки роботи,аналіз.

VII. Рефлексія

-Чи сподобалось Вам діти?

-Що нового дізнались на уроці?

-Щоб хотіли бачити?

Виставлення оцінок.

Тиждень природи в дитсадку «Творимо дива разом із природою» старша група

Мета проекту: 1) Розвивальна: – розвивати вміння дітей спостерігати за рослинами, аналізувати, робити висновки із спостережень; – розвивати мислення, пам’ять; – розвивати мовний апарат, фонематичну систему мовлення, слухову увагу; – розвивати власний погляд на дану проблему, вміння реалізувати власні задуми в практичній діяльності; – розвивати комунікативно-мовленеву компетентність. 2) Освітня: – розширити і поглибити знання дітей про кімнатні рослини, як цілісний живий організм в навколишньому оточення; – вчити помічати красу і неповторність кімнатних рослин, їх різновиди; – вчити дітей встановлювати логічні взаємозв’язки, між кімнатними рослинами та оточенням; – показати значення гарного і системного догляду за рослинами та його особливості для кожної рослини; – вчити впізнавати, розрізнювати і називати квіти за зовнішнім виглядом; – знати умови, які потрібні рослинам для росту; – вчити визначати будову кімнатних рослин; – формувати правильну артикуляцію, вміння дітей помічати порушення в логіці подій, розвивати уміння доводити свою думку; – познайомити дітей з новим способом вирощування рослин -живцювання, закріпити отримані знання на практиці; – знайомити з знаряддям праці по догляду за кімнатними рослинами, учити користуватися ними, вправляти в поступових трудових діях, вчити висаджувати вирощені рослини в грунт за завданим ескізом. 3) Виховна: – виховувати інтерес до кімнатних рослин та бережливому ставленню до них, – виховувати стійку звичку турбуватися про рослин, вдосконалювати системність і поступовість своїх дій, радіти за результати своєї праці.

Тиждень

природи в дитсадку

«Творимо дива разом із природою»

старша група

Вихователь:

Л.О. Бойко

Мета проекту:

– розвивати вміння дітей спостерігати за рослинами, аналізувати, робити висновки із спостережень;

– розвивати мислення, пам’ять;

– розвивати мовний апарат, фонематичну систему мовлення, слухову увагу;

– розвивати власний погляд на дану проблему, вміння реалізувати власні задуми в практичній діяльності;

– розвивати комунікативно-мовленеву компетентність.

– розширити і поглибити знання дітей про кімнатні рослини, як цілісний живий організм в навколишньому оточення;

– вчити помічати красу і неповторність кімнатних рослин, їх різновиди;

– вчити дітей встановлювати логічні взаємозв’язки, між кімнатними рослинами та оточенням;

– показати значення гарного і системного догляду за рослинами та його особливості для кожної рослини;

– вчити впізнавати, розрізнювати і називати квіти за зовнішнім виглядом;

– знати умови, які потрібні рослинам для росту;

– вчити визначати будову кімнатних рослин;

– формувати правильну артикуляцію, вміння дітей помічати порушення в логіці подій, розвивати уміння доводити свою думку;

– познайомити дітей з новим способом вирощування рослин -живцювання, закріпити отримані знання на практиці;

– знайомити з знаряддям праці по догляду за кімнатними рослинами, учити користуватися ними, вправляти в поступових трудових діях, вчити висаджувати вирощені рослини в грунт за завданим ескізом.

– виховувати інтерес до кімнатних рослин та бережливому ставленню до них,

– виховувати стійку звичку турбуватися про рослин, вдосконалювати системність і поступовість своїх дій, радіти за результати своєї праці.

– застосовувати особистий досвід у роботі за проектом;

– створити умови реалізації пізнавальної й соціальної активності дітей.

Понеділок

Практичне заняття

Тема: «Такий чудовий і привабливий, його величність рослинний світ!»

Мета: виявити рівень знань дітей на його початку вивчення теми та поповнити з тематичного циклу за підтемами:

  • Кімнатні рослини;
  • Будова рослини, функція кожної її частини;
  • Що потрібно рослині для життя і росту;
  • Світлолюбні та тіньолюбні рослини;
  • Види розмноження рослин;
  • Професія озеленювач

Викликати інтерес до теми, зацікавленість в ній, бажання реалізувати задум, який виник під час колективної праці, а саме, подарувати вихованцям та працівникам закладу подарунок у вигляді квітника. Виховувати вміння домовлятися й вислуховувати думку одне одного в процесі створення проекту, виховувати любов до кімнатних рослин, уміння помічати красу, неповторність і різноманітність рослинного світу, виховувати культуру поведінки в природі, розвивати пізнавальний інтерес, дитячу ініціативу.

Матеріал: альбом «Кімнатні рослини», листівки з зображенням вулиць та площ нашого міста, кімнатні рослини, інструменти для догляду за кімнатними рослинами.

Методи і прийоми: сюрпризний момент – привітання дівчинки Живинки з приходом весни, подарунок від неї – кімнатні квіти, ігрова мотивація, художнє слово, спостереження за об’єктами, пояснення, бесіда, опис, проблемні ситуації.

Спостереження: виявляти вміння дітей спостерігати за кімнатними рослинами, особливостями їх росту, догляду. Відчувати красу та гармонію в оточуючому, здатність піклуватися про живі об’єкти природи. Викликати бажання милуватися кімнатними рослинами, розуміти яка користь від них і їх значення в житті людей.

Ігрова діяльність:

– дидактичні ігри: «Для чого потрібні кімнатні рослини?», «Які ти знаєш кімнатні рослини?», «Який, яка яке?»

Рухливі ігри: «Квіткові автомобілі», «Кольорові гераньки», «Виклади квітку» ( естафета).

Творчі ігри: з’ясувати чи вміють діти будувати сюжетну лінію, використовувати предмети замінники, домовлятися щодо ролей.

Художня праця: виготовлення «Квітки цілей»

Індивідуальна робота: виховувати бажання працювати разом; сприяти розвиткові дитячої ініціативи, виявляти вміння дітей творчо підходити до розв’язання проблем, що виникають під час роботи, розвивати дрібну моторику рук, вміння дітей працювати із шаблоном та вирізати квітку за контуром, закінчити діагностику знань дітей з даної теми.

Вівторок

Проектне заняття (Цікава математика, худ. література>

Тема: Утворення числа 10.

Мета: залучати дітей до різних математичних дій: лічбі, порівнянні чисел на множинах предметів; ознайомити з утворенням числа 10, закріпити знання про геометричні фігури, розвивати увагу, мислення, виховувати інтерес до математичних дій, художнього слова, виховувати інтерес до світу кімнатних рослин.

Матеріал: квіткова драбина з живими кімнатними рослинами, роздатковий матеріал: квіти герані, квіткові горщики.: зображення кактусів, сеткрезії.

Заняття (Малювання)

Тема: «Запашна герань в горщику»

Мета: учити малювати з натури кімнатну квітку, створити умови для експериментування з акварельними фарбами і різними худ. матеріалами, навчати зображувати пишний шар квітки нетрадиційним засобом малювання (тичками), відтінками червоного, відтворювати різні форми горщиків, оздоблювати їх за власним бажанням, розвивати творчу уяву, художній смак виховувати любов до кімнатних рослин.

Спостереження: Розгляд кімнатних рослин у природному куточку. Які квіти знають діти? Показати і назвати їх, вчити розповідати про квіти, описувати їх.

  • Де в квітки стебло, листя, квітка?
  • А яку частину квітки ми не бачимо?

Навчити розпізнавати ознаки недоглянутих квітів, потребуючих уваги, опіки. Поспостерігати рух поживних речовин по рослині на прикладі досліду з бальзаміном. Результати замалювати.

Ігрова діяльність:

  • дидактичні ігри: «Назви лагідно», «Звернись лагідно», «Знайди пару», «Що зайве?»
  • Рухливі ігри:: «Підбіжи до названої квітки», «Склади квітку», «Рослинний марафон».
  • Творча гра « Полікуємо кімнатних підопічних» .

Трудова діяльність : Залучати дітей до догляду за рослинами в природному куточку: поливу, бризканню, рихленню землі, витиранню листочків і т. ін.

Індивідуальна робота: Вивчення назв кімнатних рослин, розрізнення їх за зовнішнім виглядом, особливості догляду.

Робота поза заняттями: Розвиток дрібної моторики рук у настільній грі «Мозаїка», «Чудова кімнатна квітка» – викладання силуетів кімнатних рослин з насіння дерев.

Мовна гра: «Я про квіти знаю все!» ( слова на завданий звук)

Середа

Проектне заняття (Рідна природа, художня література)

Тема: «Яка цікавинка і таємниця живе у світі кімнатних рослин?»

Мета: дати уявлення, що для росту і розвитку рослин необхідні певні умови, систематичний догляд ( полив, збризкування, рихлення ґрунту, підживлювання), вправляти дітей в трудових діях по догляду за кімнатними рослинами. Вчити поділяти рослини на види, запам’ятати функцію рослин і значення для оточуючого світу. Розвивати пізнавальний інтерес. Виховувати бажання піклуватися про рослини.

Заняття (Аплікація)

Тема: «Маленькі кактусята».

Мета: навчати дітей вирізати округлу форму кактусів з паперових квадратів і прямокутників, складених навпіл; показати різні способи декорування квітки, складати колективну композицію з окремих елементів, розвивати почуття форми і композиції; виховувати охайність у роботі та естетичний смак.

Спостереження : За листям кімнатних рослин, якої вони форми, кольору, чи можна за формою і зовнішнім виглядом листя впізнати рослину.

Розв’язання проблемної ситуації:

  • Що ти будеш робити, якщо побачиш, що у рослини пересох ґрунт у вазоні?
  • Які будуть твої дії, якщо твій одноліток ображає квітку, зриває з неї листочки і квіти?
  • Про що думають квіти? Про що вони ведуть розмови?

Ігрова діяльність:

  • дидактичні ігри: «Назви квітку», «Що потрібно для росту», «Яка квітка?», «Доглядач».
  • Рухливі ігри: «Хоровод квітів», «Дострибай до квітки, яку назву», «Турботливі квіткарі».

– Творча гра „ Квітковий магазин” ( вчити дітей обігравати сюжет)

Трудова діяльність : Підпушити землю в горщиках, поставити живці у склянку з водою, побризкати квіти, вправляти в користуванні знаряддям праці і обладнанням, яке використовується в догляді за кімнатними рослинами.

Індивідуальна робота: Складання речень про кімнатні рослини, поділ слів на склади. Звуковий аналіз слів. Ігри на розвиток фонематичного слуху „ Незвичайні квіти”, розвиток дрібної моторики рук «Склади ціле». Вправи на розвиток мовного дихання «Вітерець», «Пелюстка».

Четвер

Проектне заняття (Мовленнєве спілкування)

Тема: «Кімнатні квіти»

Мета: виховувати культуру спілкування з однолітками; вдосконалювати граматичну правильність мови, уміння утворювати спільнокореневі слова( квітка – квітник – квітучий – квітникар ) розвивати уміння узгоджувати числівники з іменниками( 3 фіалки, 2 герані); вживати прийменник з-під.

Матеріал: предметні малюнки кімнатних квітів.

Методи і прийоми: художнє слово, показ, практична діяльність

Заняття (Ліплення)

Тема: «Квітка – вогник»( барельєф )

Мета: закріпити з дітьми відомі прийоми ліплення, вчити добирати відповідні кольори, складати колективну композицію з окремих елементів, розвивати дрібну моторику рук.

Екскурсія до Агрофірми «Зелене господарство».

Мета: познайомитись з блоком професій – озеленювач, дати уявлення про необхідність всіх професій на кожній стадії вирощування рослини. Ознайомити дітей з розмаїттям рослинного світу, умовами їх вирощування у теплицях. Звернути увагу на обладнання та інвентар, яким працюють в теплицях. З’ясувати, чому в теплицях стіни і стеля скляні. Розвивати спостережливість, допитливість, виховувати пізнавальну діяльність.

Ігрова діяльність:

  • дидактичні ігри: «Будова квітки» , «Що зайве?», «Опиши квітку», «Яка квітка любить світло?», «Чия тінь?», «Впізнай квітку за листям і назви».
  • Рухливі ігри: «Посади квітку», «Доріжка перешкод», «Озеленювачі» (естафети)
  • Творча гра: «Квітковий магазин» (продовжувати вчити дітей розгортати сюжет гри).

Трудова діяльність: Підготовка рослин до живцювання, прибирання у куточку природи.

Підготовка руки до письма: Різні види штрихування, таких зображень, як кімнатні квіти в горщиках.

Домашнє завдання: вивчити разом з батьками частини рослин та їх функції, а також назви світлолюбних та тінелюбних рослин.

П’ятниця

Проектне заняття (Дитина і навколишній світ, математика)

Тема: Вікторина «Хочу все знати».

Мета: виховувати любов до природи, рідного краю, бажання примножувати її, розвивати мислення, сприймання, зв’язне мовлення; узагальнювати й систематизувати уявлення дітей про весняні зміни в житті кімнатних рослин; закріпити розуміння зв’язку між живою та неживою природою, узагальнити знання дітей про цифри, лічбу у межах 10. Закріпити часові уявлення, формувати знання про дні тижня. Формувати вміння аналізувати пізнавальну задачу.

Спостереження: за двома хлорофітумами в різних умовах, вчити визначати яка з рослин потребує більше світла, води і чому. Розвивати увагу, спостережливість.

Психогімнастика: «Я квітка», «Садівник і квіти».

Ігрова діяльність:

  • дидактичні ігри: «Назви одним словом», «Склади розповідь».
  • Рухливі ігри: «Квіти і бджоли».
  • Творча гра: наявність в ігрових діях дітей нових сюжетних ліній і ролей, пов’язаних з тематичним циклом.

Робота поза заняттями: підготовка до виготовлення стенду «Його величність рослинний світ» ( відбір фотокарток, виготовлення рамок).

Бесіда за темою «Природа – наш рідний дім».

Індивідуальна робота: читання віршів про рослини, загадування загадок. Робота над дикцією під час читання віршів.

Тема: наші маленькі підопічні.

Мета: проаналізувати разом з дітьми період від початку до кінця проекту «Кімнатні рослини», кожній дитині надати можливість оцінити свою роль у виконанні завдань, відмітити успіхи, стимулювати бажання дітей позитивно оцінити діяльність своїх товаришів.

Матеріал: роботи дітей з образотворчої діяльності, художньої праці, «квітку цілей», нагороди.

Методи і прийоми: подорож у минуле, під час якої пригадати:

– З чого все почалося?

– З чого ми почали вивчати тему про весну?

– Які цілі перед собою ставили? Як придумали «квітку цілей»?

– Чи всі завдання виконали? Чи все вдалося?

– Пригадати, за якими об’єктами спостерігали, що нового дізналися.

Ігрова діяльність: пригадати в які ігри грали. Які ігри сподобались? Які ігри придумали самі? Запропонувати ігри на вибір за бажанням дітей. Нагородження дітей (для кожного своя номінація)

Індивідуальна робота: закріпити знання з даної теми з тими дітьми, що не відвідували дитячий садок.

Художня праця: скринька вдячності.

Мета: виховувати у дітей бажання висловлювати свою вдячність за допомогу в організації спільного проекту.